נפש בריאה בגוף בריא על הקשר שבין גוף ונפש ומשמעות כאב פסיכוסומטי.

הקשר בין גוף לנפש כה הדוק עד כי קשה למדוד אותו, החיבור הנפלא הזה שבין גוף ונפש, למרות שעל פניו הוא נשמע מאוד הוליסטי “רוחני”, מקובל היום גם על ידי רופאים ומגובה במחקרים רבים שנעשו בתחום.  ואף ההגדרה למחלות ובעיות בריאות רבות כיום מוגדרות כ-פסיכוסומטיות, הרפואה הפסיכוסומטית עוסקת בתהליכי היווצרות של מחלות והתפתחותן, ומדגישה את אחדות הגוף (הסומה) והנפש (הפסיכה) והשפעות הגומלין שביניהם.

ובכך הוכיח המדע את החיבור בין בעיות נשימה כמו אסטמה לבין חרדה. בין עומס ולחץ לבין לחץ דם גבוה, בעיות של אלרגיה, מצב נפשי ועוד.  הגוף והנפש למעשה עובדים בסימביוזה ומזינים אחד את השני, כך, תחושה פיזית לא טובה על פי רוב תייצר גם מצב רוח ירוד ולהפך, מצב רוח ירוד עלול להשפיע על המערכת החיסונית והגוף הפיזי.

רוצה להוריד את הלחץ בחיים? מזמינות אותך להציץ כאן ולבחור לך את אחת הסדנאות הרוחניות שלנו

בתחומי הטיפול ההוליסטים מאמינים כי מרבית הכאבים ו/או הבעיות הפיזיות נוצרות ממצב מנטלי או רגשי לא תקין (לא מאוזן) אצל האדם החווה את הבעיה, וכי בהתאם לכאב או לבעיות הבריאות המתפתחות יש צורך לטפל לא רק בבעיה הפיזית אלה גם בגורמים המנטליים והרגשיים אשר הביאו ומזינים את הבעיה הבריאותית. ללא כל טיפול מנטלי-רגשי הבעיה עתידה לחזור, בטח אם מדובר בבעיה כרונית.

במאמר הזה נעבור על חלק מהבעיות וכאבים הפיזיים ביחס לגישות הניו-הוליסטיות הקיימות והיבטים של הקשר בין הגוף לנפש. מאמר זה אינו רפואי ולכן אם יש בעיות מומלץ להתייעץ עם רופא בהתאם. וכן לטפל גם בהיבטים המנטלים ורגשיים המועלים כאן.

אם תלמדי לנהל את הרגשות והמחשבות שלך ותלמדי מה מקור הקושי הפיזי שלך, את גם תלמדי להכיר את עצמך עמוק להתחבר אל הזהות האמיתית שלך ובכך גם אל המהות שלך.

כאבים פיזיים ומשמעות בהקשר של גוף נפש:

חלוקה לצדדים:

כאבים בצד שמאל של הגוף:

צד זה של הגוף על פי רוב מתקשר למערכת הרגשית שלנו על כל רבדיה, לכאבים רגשיים, תסכולים רגשיים, כעסים, חרדות. על פי רוב זה גם הצד המשקף מערכות יחסים, שהרי רובן מונעות על ידי היבטים רגשיים ולכן זהו הצד המשקף אותם.  

צד זה משקף את ההיבטים הנקביים שלנו, הנתינה, הפסיביות, האיזון בין נתינה וקבלה וגם את דמות האם.  צד ה-beeing.

כאבים ובעיות בריאות בצד ימין:

צד זה של הגוף על פי רוב מתקשר למערכת המנטלית, למחשבות שלנו, לעולם החומר ולעשייה הפיזית. בצד זה נראה בעיות של חוסר או עודף בעשייה, בעיות של קבלת יתר ללא נתינה. אסרטיביות והתקדמות. כך למעשה צד זה משקף את ההיבטים הזכריים שלנו כמו את דמות האב.  צד ה-dooing.

מפרט הכאבים השונים והמשמעות הרגשית מנטאלית שלהם:

כאבי ראש פסיכוסומטיים:

כאבי ראש מרובים ומגרנות מסמלות שאתם עמוסים מאוד מבחינה מנטאלית ולא עושים מספיק הפסקות, אם אתן כן מקפידות לעשות הפסקות, כנראה הן רק על הנייר כי בפועל הראש שלכן ממשיך להסתובב סביב הדברים שאתן צריכות ורוצות לעשות. במקרים שכאלה שימו לב אם אתן לוקחות לעצמכן כמה רגעים ביום, פסק זמן להירגע, לתרגל נשימה מודעת ואולי גם קצת מיינדפולנס. לעשות קצת הפסקה מהמחשבות הטורדניות ולאפשר מרווח של שקט בין המחשבות.

הקשר בין גוף לנפש וכאבי גרון:

כאבי גרון, דלקות גרון ובעיות גרון כרוניות על פי רוב מלמדות על חוסר איזון בין מה צריך להיאמר למה שנאמר בפועל. הרבה פעמים הדבר מלמד על כך שיש דברים שאנו רוצות ואף צריכות להגיד אבל לא מסוגלות, מה שמביא אותנו לחוסר איזון רגשי או מנטאלי ומתבטא בבעיות גרון, כאבי גרון לפעמים גם יכולים להגיע מכך שאמרנו דברים שדווקא לא היינו צריכות להגיד ואנו מרגישות חרטה על ה”פה הגדול” שלנו.
הפתרון- לשים לב למילים שלנו, לנסות להוציא החוצה לעולם את מה שאנו באמת רוצות, חושבות ומרגישות ממקום נקי מאוזן ולא מכעס.

 

כאבי כתפיים והקשר למחשבות ורגשות:

כאבים בכתפיים מלמדים כי אנו נושאות איתנו נטל גדול שמעמיס עלינו. אם הכאבים בצד שמאל יתכן כי הנטל מגיע בצורה של קרוב משפחה או אדם שאנו מחוברות אליו רגשית (יכול להיות גם אדם שעבר מהעולם) אם הכאב הוא בצד ימין הנטל הוא יותר בהיבטים הפיזיים והחומריים שלו.

במקרה של כאבי כתפיים נסו לזכור כי אתן לא צריכות לסחוב את כל העולם על הכתפיים שלכן, וכי אנשים אחרים הם האחראים הבלעדיים על חייהם ולא אתן. תזכירו לעצמכן, כי אתן חזקות וכל מה שאתן עושות בעבור אחרים הוא מרצון ולא מחובה ואם זה ממש מקשה אליכן זה בסדר גם לפעמים להישען על אנשים אחרים ולהעזר באדם קרוב שיוריד מכן חלק מהמעמסה.

 

כאבי גב תחתון וגב עליון ותחושת המחסור

הגב מסמל את התמיכה שלנו בחיים – האם “יש לנו גב בחיים”, כאשר אנו סובלות מכאבים ובעיות של הגב העליון אנו למעשה מרגישות חוסר תמיכה רגשית וכאשר אנו סובלות מכאבים בגב התחתון אנו מרגישות חוסר תמיכה כלכלית או פיזית. 

חשוב לזכור כי מדובר בתחושות סובייקטיביות של האדם ולכן, יתכן כי קיימת תמיכה אך האדם הסובל מכאבים לא מרגיש אותה ומרגיש דאגות ולחץ, בהתאם למיקום (עליון או תחתון) ניתן להבין האם הדאגות הן רגשיות או כלכליות. 

כאבי מרפקים פסיכוסומטים

האם אתן מוציאות את הפרקים שלכם ועושות את מה שאתן צריכות? האם אתן דוחפות קדימה? ואולי החוסר איזון מגיע מעודף דחיפה ו”דורסנות”.
המפרקים עוזרים לנו לעשות את השינויים בחיים, כאשר אלה מתחילים לכאוב לנו הם הרבה פעמים מלמדים אותנו שאנו לא מוכנות לעשות שינויים או לחלופין אנו דוחפות קדימה מידי ובצורה אגרסיבית מידי. אם המפרקים מתחילים לכאוב תשאלו את עצמכן האם אתן אסרטיביות מידי ודוחפות את עצמכן חזק מידי קדימה, או שדווקא אתן מרגישות שאתן לא עושת מספיק.
השינוי בחיים שלנו הוא בלתי נמנע ואם את סובלת מבעיות מפרקים זה אומר שהגיע הזמן לשחרר ולקבל אותו בברכה ולזרום איתו בעדינות ובקלות.

הקשר שבין כאבי כפות ידיים גוף ונפש

אם אתן סובלות מכאבים בכפות הידיים שלכן סימן שאתן לא פתוחות לנתינה או קבלה מאחרים. הידיים מסמלות את היכולת לתת ולקבל, וגם את העשייה העדינה, כדי להפחית את הכאבים נסו “להושיט את ידיכן לאחרים” או תנסו לעסוק ביצירה עדינה.
היד השמאלית מסמלת את הקבלה והימנית מסמלת את הנתינה.

כאב פסיכוסומטי של ירכיים ואזור האגן

כאבים באזור הירכיים והאגן מלמדים על קושי בביצוע שינויים גדולים שכבר הגיעו לחיים שלנו ומחייבים אותנו לפעול להמשיך הלאה עם החיים, לקבל החלטות חשובות ומשמעותיות בחיים וחוסר רצון או תחושת יכולת לנוע וליצור שינוי שחייב להיעשות. אצל נשים שינויים באזור האגן (לפעמים מלווה עם כאב) מאוד מובהקים דווקא בתקופה של הריון או לידות. והם מלמדים על השינוי המאוד גדול שהאישה עוברת יחד עם הלידה. 

הרבה פעמים הכאב מגיע מתחושה של חוסר יציבות ופחד לבצע את השינוי מתוך היאחזות לקיים. הכאב מסמן לנו שהשינוי בלתי נמנע. תתחילו להניע את עצמכן מחוץ לאזור הנוחות וליצור לעצמכן מציאות חדשה, שתואמת את מי שאתן היום! מציאות בה אתן מגשימות את אשר אתן באמת צריכות להגשים בחיים האלה.

כאבים פסיכוסומטיים של ברכיים

כאבים ובעיות ברכיים מדברות על בעיות של עקשנות, אגו ופחד, בעיקר מלמדות על כך שבגלל גאוותנות ופחד אתן לא מאפשרות לדברים חדשים וטובים להיכנס לחייכן. אתן לא עושות את הצעדים שאתן צריכות לעשות. אם הכאב בצד שמאל שימי לב לרגשות שלך ולעבר שלך בכל הקשור לדברים שאת צריכה לעשות. אם הכאב בצד ימין שימי לב למחשבות שלך ולדברים לגבי העתיד שלא מאפשרות לך תנועה. נסי לא לנוח על זרי הדפנה והקדישי תשומת לב למה שקורה איתך ברגש ובמחשבות בהתאם לצד שכואב לך.

במאמר הקרוב אכתוב על: כאבי צוואר, כאבי כפות רגלים, אלרגיה, קשיי נשימה ואסטמה, בעיות ראייה, בעיות בבטן ובמערכת העיכול, גודש באף וסינוסיטיס, בעיות כתפיים, עקמת ועוד, אם את רוצה לקבל את המאמר הקרוב מלאי את פרטייך והירשמי לרשימת התפוצה שלנו. וכאשר המאמר יעלה תקבלי אותו לפני כולם. ואם יש נושאים נוספים עליהם תרצי לקבל הסברים, את מוזמנת להגיב כאן למטה ואני אנסה לתת מענה ככל שאוכל.


הקשר שבין הגוף והנפש ואיך לטפל בכאבים פסיכוסומטיים:  

כפי שכבר ראינו חלק גדול מהכאבים הפיזיים על פי התפיסות הניו-הוליסטיות הם למעשה פסיכוסומטים וקשורים קשר הדוק בין המחשבות והרגשות שלנו, כמובן שאם מתעוררות בעיות בריאותיות יש להתייעץ מייד עם רופא ולצד זה ניתן לעבוד על הקשר של הגוף והנפש בכדי להקל על הבעיות הפיזיות.

להפחתת מתחים נפשיים מומלץ מאוד לתרגל שיטות כמו מיינדפולנס ו/או להגיע לסדנאת ריברסינג , לצאת לטייל בטבע הירוק כדי להעלות את רמת האנרגיה ואם דווקא רוצים להרגיע, הים הוא מקור מים שעוזר מאוד לשחרר רגשות וקשיים נפשיים.  

ובאופן כללי כל שילוב של רוחניות, וקורסים במודעות עצמית, ומדיטציה קבלית לריפוי יכולים לעזור מאוד בהפחתת העומס על המערכת הרגשית והמנטלית ומכאן גם את העומס על המערכת הפיזית.

ואם אתן מרגישות שאתן חייבות ללמוד עוד על הצורות לעלות את התדר שלכן כתבתי על כך מאמר כאן

 

נכתב על ידי יעל ניסים – מרצה רב תחומית יזמית ומקימת המכון ללימודי רוחניות.

💜💜💜💜
פוסט זה הוא אחד מרבים שחברות הקהילה שלנו מקבלות ישירות לנייד האישי שלהן, אם גם את רוצה לקבל מסרים מעצימים לנייד שלך ובחינם!
שלחי לנו את מספר הנייד שלך והצטרפי לעוד מאות נשים מהארץ ומהעולם שנהנות מהתכנים והמסרים הכי מעניינים ומקצועיים בעולם הרוח 💚