מרגישה לחץ, חרדה? כך תזהי שחרדה מגיעה ותוכלי לנהל אותה!

כתבות אחרונות

חפשי באתר

מרגישה לחץ, חרדה? כך תזהי שחרדה מגיעה ותוכלי לנהל אותה!

איך תוכלי לנהל את התקפי החרדה שלך בצורה נכונה יותר.

הדופק עולה והתמונה בעיניים כמו "מסך שחור". הנשימה מתגברת וכל הגוף רועד. מרגיש כאילו האדמה נופלת מתחת לרגליים וחוסר אונים כולו עוטף ואוחז את המציאות. נשמע לך מוכר? 

התקפי חרדה הינו מושג שעלה למודעות בשנים האחרונות (ובצדק) הלחץ הגדול שו אנו מנמצאים יחד עם ריבוי המשימות והציפיות, גוברים עלינו וזה רק טבעי שעם הלחץ יגיעו תופעות שכאלו. אז מה עושים? איך המתמודדים? האם אפשר לעצור התקף כאשר הוא כבר הגיע?

שלושת הטיפים המנצחים שלי כיצד לזהות חרדה ומה עושים שכבר חווים התקף 

אז בואו נתחיל!

  1. זיהוי מקדים של התקף חרדה פותר הכל! 

כאשר אנחנו מסתכלים על חרדה כמאפיינים פיזיולוגיים בלבד (ללא פרשנות שלנו למציאות שגרמה להתקף) נוכל למצוא תסמינים כמו: דופק מהיר, יובש בפה, לחץ בחזה, רעידות, קוצר נשימה, זיעה קרה ולסתות נעולות. 

כאשר אנו חווים חוויה "שמדליקה" לנו התקף חרדה ישנם כמה שניות בהם הגוף מגיב (באחד מהסימפטומים שציינתי או בכמה במקביל) עוד לפני שהכנסו פרשנות למה שקרה. 

נסו לזהות את התגובה הפיזית!

נכון, נשמע קשה וכמעט בלתי אפשרי! אבל, בתרגול נכון ויומיומי של נשימה ובידיעה שזה מה שקורה בגוף, מהתקף להתקף שריר "הזיהוי" בגופכם יתחזק ועוד לפני שבכלל תחוו חוויה קשה תוכלו למנוע אותה.

"ניתוק מגע" – לנתק את מה שיצר את הטריגר והפעיל את החרדה

אחת מהבעיות הנפוצות ביותר ששמתי לב אליה, היא שרוב האנשים נשארים באזור היכן שהתחיל התקף החרדה. 

כאשר אנחנו נמצאים באותו אזור קשה לנו מאוד להתנתק מהסיטואציה שקרתה. במידה וישנה אפשרות לצאת בליווי חבר.ה מהחדר/כיתה/משרד, לנשום אוויר, להיות רחוק מהעין וגם מהלב – תעשו אתזה.
אין צורך או סיבה להיות במקום שיכול לעורר בכם שוב התקף ובנוסף לכך הלחץ גובר כאשר אשמה נכנסת, ולהיות סביב אנשים בזמן התקף יכול להגביר ולהעצים את החרדה. 

חשוב לי לציין שאם אין לידכם חבר.ה קרובים אל תתביישו לבקש עזרה ממי שלידכם. בסופו של יום רוב בני האדם יענו לקריאה של מצוקה וכשנהיה במצוקה נעשה הכל כדי לצאת ממנה.

הידעת שתרגול שלמדיטציה עוזר להרגעה של מערכת העצבים? רוצה לדעת איך לתרגל? למאמר המלא: 5 דברים שכדאי לדעת לפני תרגול מדיטציה>

  1. מניפולציות פיזיולוגיות – עשו משהו עם הגוף שלכם כדי להרגיע את התקף החרדה

כפי שכבר הבנו קודם, חרדה מתבטאת קודם בצורה פיזיולוגית ולאחר מכן מקבלת פירושים שלנו. 

נסו להרגיע אותם!

איך?

כוס או שתיים של מים, עשר נשימות עמוקות, מוזיקה עם תדרים מרגיעים, תשילו מכם עודף ביגוד, שטפו פנים וצאו לאוויר הפתוח לקרר את הגוף.

"ניהול" התקפי חרדה הינו שריר שאנחנו צריכים ללמוד ולחזק אותו.
אין שום פתרון קסם ורק הזמן והניסיון ישפרו את המצב. חשוב לי לציין, בעיני, הדבר החשוב ביותר הוא קודם לטפל בהתקף ולעצור אותו.
מעבר לזה, אני מאמין שלכל אחד יש את החובה לאחריות אישית ללכת ולטפל בזה לאחר מכן בכל שיטת טיפול שרק יבחר!

 

אז שתפו אותי, האם אתם חווים התקפי חרדה וכיצד אתם מנהלים אותם?

נכתב על ידי יואב לוי מטפל ריגשי בשיטת תודעת ריפוי 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

פוסטים נוספים

ההבדל בין קריאת עתידות לייעוץ בקלפי טארוט "האם יפטרו אותי מהעבודה"?  שואלת רומי בחשש… לפני כמה שבועות התחיל גל פיטורים במקום העבודה והיא מרגישה שהוא מתקרב גם אליה. היא כבר לא יכולה

Read More »
התעוררות רוחנית מה היא רוחנית

מה היא רוחניות? – התעוררות רוחנית והארה עוד אופנה חולפת?המלכודות הרוחניות שבעידן החדש…

בתקופה האחרונה נראה, כי התעוררות הרוחניות ואיתה עולם הרוח עולה והופך להיות מיינסטרים. אנו שומעות על יותר ויותר אנשים שחווים התעורוות רוחניות ומבחינים בסינכרוניות, צירופי מקרים, מספרי מלאכים, נוצות. שומעות

Read More »

כיצד מאחלים טוב לאדם שפגע בנו?

מה פעמים מצאנו את עצמנו חושבות "הלוואי שיפגעו בו ככה גם כדי שיבין מה אני עברתי בגללו?" כמה פעמים למרות שידענו שדומה מושך דומה ובעצם את מושכת לעצמך קארמה לא

Read More »
X