בשנים שאני מטפל ומנחה ריברסינג, שמעתי מספר פעמים את השאלה – האם ריברסינג מסוכן?

הסיבה שהשאלה הזאת בכלל עולה היא שתהליך של ריברסינג הוא אחד התהליכים הכי עוצמתיים שיש.

בקצרה על ריברסינג והשיטת הטיפול:

בתהליך ריברסינג, אם זה בקבוצה או בטיפול אישי, התהליך הוא מאוד פשוט – שוכבים ונושמים במשך 40-50 דקות נשימות עמוקות ומחוברות. לפעמים מהאף, לפעמים מהפה. כאשר הדגש הוא לנשום יותר עמוק ומהר ממה שאנחנו רגילים ולנשום מחובר – שאיפה אחרי נשיפה בלי עצירה.

מה קורה בתהליך ריברסינג?

יש שני דברים חשובים שקורים. יש את הצד הפיזי הגופני, ויש את הצד הנפשי תודעתי.

מה שקורה בריברסינג בצד הפיזי גופני:

הגוף מקבל המון אנרגיה וחמצן, ממש כמו שמכניסים תוסף דלק למכונית, כך הגוף. אנחנו מכיניסים המון חמצן, שהוא דלק, שמנקה ופותח מקומות שלא הגיע אליהם הרבה חמצן. הפעולה הזאת גורמת לגוף להגיב למצב החדש, האנרגיה מגיעה למקומות בגוף שהיו עם פחות חמצן בעיקר מקומות בקצה הגוף, כמו אצבעות הידיים והרגלים. מה שגורם לתחושת עקצוצים ולפעמים גם לאי נעימות.

האם זה אומר שריברסינג מסוכן? לא!

לא היה מקרה אחד שבו קרה משהו לאדם בגלל הרבה חמצן.

האם זה מפחיד? לפעמים כן.

בעקבות התהליכים שקורים בגוף, יש תופעה של כיווץ בידיים, התופעה הזאת מתרחשת בעיקר כשמשהו נפשי מתנגד לשחרור שהריברסינג מביא. הכיווץ גורם לאצבעות ולידיים להתכווץ, ויש תחושה שאי אפשר לשחרר את זה. אנשים שזה פעם ראשונה עבורם לפעמים נדירות נבהלים מהמצב וחוששים שזה יתקע לנצח ומכאן המחשבה כי ריברסינג מסוכן. אך כמובן ברגע שמרגיעים את הנשימה גם התופעה הזאת נרגעת.

דבר נוסף שיכול לעורר מחשבה מוטעת על כך שריברסינג מסוכן הוא זה שלפעמים יש סחרורת ותחושות אנרגטיות חדשות בגוף, אנשים מדווחים שהם מרגישים תחושות שהם לא חוו בעבר, וזה מבהיל אותם בהתחלה. ויחד עם זה, זה בדיוק הריפוי שהריברסינג מביא – את האפשרות להתמסר ולהשתחרר מהפחד מאיבוד שליטה שקיים אצל רובנו.

מה שקורה בריברסינג בצד הנפשי תודעתי:

התודעה שלנו מאוד עדינה. וכשהיינו ילדים, היינו תלויים באישורים של הסביבה כדי להבין מי אנחנו בעולם הזה. כילדים, לא יכלנו להתנגד למציאות כואבת, אם ההורים מרביצים, לא היה ניתן לארוז מזוודה וללכת. הנפש התמודדה עם המצבים האלה בצורה אחרת, ובדרך כלל על ידי ניסיון להעלים את עצמנו. ואיך אדם מעלים את עצמו? הוא מכווץ את הנשימה ומנסה כמה שפחות לנשום. מכירים את זה כשהייתם ילדים וברגע של פחד פשוט הפסקתם לנשום כדי שלא ירגישו את הנוכחות שלכם?
אז זה המנגנון ההישרדותי הטבעי שלנו.

העניין הוא, שברגע שכיווצנו את הנשימה, וזה קרה כמה פעמים, הגוף שלנו נכנס למצב של כוננות קבועה והנשימה הפכה להיות מכווצת כל הזמן. זה מה שגורם להתקפי חרדה, נחירות בלילה, מחלות שונות ועוד. חוסר החמצן והאוויר משפיע על הגוף בלי שאנחנו מודעים לזה.

בריברסינג, אנחנו נושמים עמוק ומלא, ומחזירים לריאות שלנו את הקיבולת המקורית שלהם, וכשאנחנו עושות זאת, הגוף מציף את הזיכרונות שבהם צימצמנו את עצמנו. זה גורם לכך שבתהליך של ריברסינג, הנושם חווה זיכרונות וחוויות מהעבר שיכולות לגרום לו להצפה רגשית, שעלולות להבהיל את הנושם ולרצות להפסיק לחוות אותם ולהפעיל את מנגנוני ההגנה שלו וכך נוצרת המחשבה המוטעית כי ריבירסינג מסוכן. כשיש תמיכה נכונה, המטפל/המנחה יודע לשמור את המרחב ולעזור לנושם לעבור דרך הפחד ולהביא לשם ריפוי על ידי המשך נשימה שיוצר הכלה למה שצף.

האם זה הופך את הרייברסינג למסוכן? לא.

האם זה מפחיד? לפעמים כן.

לפגוש זיכרון לא נעים מהעבר יכול להיות דבר מפחיד, כי המוח שלנו עובד קשה מאוד כדי לשמור על הזיכרונות הכואבים עמוק בתת מודע, וכשהם עולים, אנחנו בהתחלה מפחדות שמה שקרה כשהיינו ילדות יקרה שוב, שנרגיש שוב את הכאב הנפשי, את חוסר האונים העמוק שחשנו ואת תחושת חוסר השליטה והרצון להעלם אך האם זה הופך את הריברסין למסוכן?.

וכשאין תמיכה מכילה של מטפל/מנחה יכול להווצר מצב שבו הנושם חווה הצפה של טראומה, נבהל, מתעורר ומפסיק את התהליך. מה שגורם לו להישאר עם חוויה מכווצת מאוד שהוא לא עבר הכלה שלה. מצב שיכול להמשך שבועות שבו הנושם מסתובב מוצף ומבולבל בלי יכולת להבין רגשית מה קורה לו. במקרה כזה, מאוד חשוב לחזור לריברסינג ולנשום שוב כדי לסגור את התהליך.

רוצה להצטרף אלינו לסדנת ריברסינג? כנסי כאן

אז לסיכום האם ריברסינג מסוכן

ריברסינג ממש לא מסוכן, לא היה מקרה אחד מתועד של מישהו שנפגע פיזית או נפשית מריברסינג. אך מה שכן, כשריברסינג נעשה במרחב לא שמור ומכיל, הוא יכול להפחיד. למשל בפסטיבלים, לפעמים עושים ריברסינג כמו שעושים סדנת ריקוד – בלי הכנה, הכלה וטיפול נכון בקבוצה. בעיקר כשיש מנחה אחד על קבוצה גדולה בלי תומכים מקצועיים נוספים. ואז מישהו נכנס לתהליך עמוק, או שהוא חווה כאב פיזי ולא יודע מה לעשות איתו ואף אחד לא מתייחס לזה. דבר כזה גורם לאדם לצאת מהחוויה ולהרגיש שהיא ריברסינג מסוכן, כי לא היה שם מישהו שהכיל ותמך בו במקום המאוד עדין וחשוף שלו.

לצערי, יש אנשים שחוו כך ריברסינג, והם מסתובבים עם חוויה שריברסינג היה יכול להיות מסוכן עבורם, וזה חבל, כי ריברסינג הוא כלי ריפוי מדהים ועמוק, רק יש להשתמש בו בצורה אחראית, עם מטפלים מנוסים מאוד! ובקבוצה קטנה!. ריברסינג מעלה כל מפגש משהו אחר, אין מפגש שדומה לאחר, אין מישהו שחווה תהליך ריברסינג אותו דבר כמו מישהו אחר, לכן תמיד יש אפשרות לחוויה חדשה שיכולה להפתיע גם את המטפלים המנוסים ביותר. וזה בסדר, כל עוד זוכרים שהכל מדויק, כל מה שעולה בטיפול נכון לנושם, וגם אם יש משהו מפחיד – זה יעבור והנשימה מאפשרת לזה ריפוי עמוק.

אז נקחי לך נשימה עמוקה, ותודה על הקריאה.

X