הכל לטובה- האמנם? – חלק א’

לאורך כל חיינו מהדהדים לנו ש”כל מה שקורה הוא לטובה”/ “הכל לטובה”.
גם הדברים הפחות נעימים, אלו שלעיתים מרסקים אותנו ומביאים אותנו למקום בו קשה לנו כל כך להאמין שיש נקודה של טוב מאחורי החוויה הקשה שעברנו. אומרים לנו שיש להשלים עם “רוע הגזרה” ולהבין שהכל בסופו של דבר לטובתנו. אך מאידך אנו שומעים משפטים כמו זה של רבי נחמן מברסלב כי “השמחה אינה ענין שולי במסעך הרוחני – היא חיונית” – אבל איך אפשר להיות בשמחה אם החיים מפילים עלינו עוד ועוד צרות כל הזמן?


כיצד מצפים מאיתנו שנאמין שאכן הכל לטובה?

אם ננסה להתעמק במשפט הזה, נבין שהכוונה של המשפט היא לא לקבל בהכנעה כל דבר שלילי שקורה בחיינו, לחייך ולהגיד – טוב נו הכל לטובה ולחכות ל”כאפה” הבאה שהחיים שולחים לעברנו, אלא אומרים לנו פה שכאשר אנחנו מנסות להבין את הנסיבות שהובילו אותנו אל החוויה הלא נעימה שחווינו, את הטעויות שעשינו בדרך, מבינות מה יכולנו לעשות אחרת, נצא מחוזקות מחוויה זו, שלילית ככל שתהיה, בצורה כזו או אחרת.
אולם, אם נקבל כל משבר וכל קושי כ”כנראה זה מה שכתוב עבורי שם למעלה” או כמשהו שאנחנו “חייבים לעבור” כדי להגיע בסוף אל המקום הנכון עבורנו נפספס את השעור המדהים שהייקום נותן לנו במתנה.

כמו תמיד, הבחירה היא בידינו:

מול החוויות השליליות בחיינו אנו יכולות לבחור להנמיך ראש “ולתת לסופה לעבור”, לקבל פה ושם שריטה קטנה תוך כדי תפילה חזקה שהכל יהיה בסדר בסוף, או להחליט שאנו מזהות את המקום בתוכנו שיאפשר לנו להבין אותן ולהתעצם מכל אחת ואחת מהן.
השאלה המהותית היא: האם אנחנו לומדות מהחוויות הפחות נעימות שלנו, מתעצמות ואו רק נותנות להן לצלק אותנו ולהמשיך הלאה?
ההבדל בין השלמה והדחקה של הקושי לבין ההבנה שלו והתעצמות כתוצאה מההבנה של המצב הוא גדול מאוד.
אז אולי לא כל מה שקורה תמיד מרגיש לנו טוב עבורנו, אבל כל מה שקורה בהחלט עשוי להביא אותנו בסופו של דבר אל מקום טוב יותר עבור עצמנו.
אבל זה לא יקרה מעצמו! עלינו להבין את השעורים בחיינו על מנת לאפשר לטוב להגיע אלינו.
אבל…כיצד עושים זאת?
כיצד מצליחים לעצור הכל ולהתבונן “בזמן אמת” בחוויה הלא קלה מבלי לרצות לשנות אותה? פשוט להכיל אותה וללמוד ממנה לעתיד?
בזאת ניגע בפוסט הבא.
בינתיים, מאחלת לכולנו שבוע של צמיחה והעצמה מתוך חוויות טובות ונעימות ולא מתוך קושי ומשבר.
שבוע טוב על באמת! 


נכתב על ידי אונה רבין עובדיה, מורה בכירה במכון בקורס תקשור ומעבירת סדנאות רוחניות:
* ניקוי אנרגטי וטיהור הבית
* סדנאת איזון והסרת חסימות
* סדנאת זימון וביריאת מציאות
* ועוד
אורנה, עוסקת בפריסות בתחומים שונים, טיפולי אקסס בארס, איזון צ’אקרות, העברת מסרים והכוונה בתקשור, הכנת קמעות הגנה, ריפוי, אהבה ועוד